Sık Sorulan Sorular

Yorumla.com nedir?

Markalar ve ürünler hakkında kullanıcı yorumlarının puanlarla birlikte toplandığı ve kullanıcılara sunulduğu bağımsız bir platformdur. Boğaziçi Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.

 

Nasıl yorum yaparım?

Yorum yapmak için üye olmalısın. Daha sonra ister sistemde kayıtlı olan markalara puan vererek yorumunu yazabilir ister  kayıtlı olmayan, bulamadığın markayı ekleyerek puanlayıp yorumlayabilirsin.

 

Nasıl marka eklerim?

Kullanıcı girişi yaptıktan sonra arama çubuğuna markanın adını yazar ve ararsın eğer sistemde yok ise ?hemen ekle? linkine tıklayarak markanı fotoğrafıyla birlikte ekleyebilirsin.

 

Eklediğim markaya yorum yapabilir miyim?

Tabiki arama çubuğuna eklediğin markayı yazarak profiline gider ve yorumunu yapabilirsin. Ancak eklediğin markayı ve yaptığın yorumu sadece sen görebilirsin. Herkesin görmesi için sistemin 24 saat içindeki onayını beklemelisin.

 

Yorum yaparken meden karakter sınırı var?

Bir nedeni yok sadece kısa ve öz bilgiyi herkes kolayca yazsın/okusun, fikir edinsin diye. İleride uzayabilir veya daha da kısalabilir. Şimdilik uzun uzun yazmak için harcayacağın zamanı sokağa çıkarak değerlendir. Sonuçta hayat dışarıda :)

 

En fazla kaç yorum yapabilirim?

Aynı markaya 24 saat içerisinde sadece 1 kez toplamda ise ayda 5 kez yorum yapabilirsin. İkinci yorumun için ertesi günü beklemelisin :)

 

Yorum yapmasam sadece puanlasam olur mu?

Olur, neden olmasın belki söyleyecek bir sözün yoktur ama kafanda biçtiğin bir değer mutlaka vardır, puanla ve sonucu etkile.

 

Neden 5 üzerinden puanlıyoruz?

İlkokulda da karne notlarımız 5 üzerinden olduğu için desek :) hem on tane puan balonu çok kalabalık görünür, gözlerini yormayalım?

 

Markaların puanı 100 üzerinden nasıl hesaplanıyor?

Burada tüm dünyada kullanılan bir formülü uyguluyoruz. "Top 2 Box" yani en yüksek iki puanı veren (ki bunlar 4 ve 5 puan) kişilerin sayısını toplam puanlayan kişi sayısına bölüyoruz. Bunu da yüz üzerinden yazıyoruz.

 

Verdiğim puanlar silinir mi?

Hayır, tabiki silinmez sen istemediğin sürece markalar hakkındaki görüşünü yansıtan puanını silmeyiz.

 

Peki, yorumlarım silinir mi?

Hayır, yorumların silinmez ancak mahkeme kararı vb bir yasal yaptırım gelirse veya kullanıcı sözleşmemizdeki maddelerden biri ihlal edilirse sana haber vermek koşulu ile silinebilir.

Ayrıca anlatım bozukluğu, argo kelime ve aşağılayıcı yorumları anlatmak istediğiniz düşünceyi bozmadan düzeltebiliriz.

 

Yorumumu düzenleyebilir veya silebilir miyim?

Beta yayınımızda mümkün değil ancak ilerleyen süreçte bu çalışmaları tamamlayıp sana haber vereceğiz.

 

Rozet nedir?

Rozetler yaptığın yorumlarla uzmanlık alanlarını anlatan işaretlerdir. Bir kullanıcıyı takip etmeden önce onun hangi alanlarda yetkin olduğunu veya ne tür yorumlar yaptığını görebilirsin bu sayede zaman kaybetmezsin.

 

Rozetler nasıl alınır?

Komputer tarafından yaptığın yorumların sayısı, içeriği, sıklığı, beğenilmesi gibi etmenlere dayalı olarak otomatik atanır.

 

Şifremi unuttum ne yapacağım?

Aman Allah'ım bu bir felaket..! Şaka şaka şifremi unuttum linkine tıklayarak yeniden edinebilirsin.

 

Yorumla.com'a yorum yapmak bana ne kazandırır?

Yaptığın yorumlar markanın müşterileri veya potansiyel müşterilerini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir, marka ile yaşadığın sorunları başkalarının da yaşamasını önlemiş olursun. Aynı şey senin için de geçerli :)

 

Hesabımı silebilir miyim?

Bir çok platform buna izin vermiyor. Ancak biz tabi ki izin veriyoruz. destek@yorumla.com adresine kullanıcı adını belirterek bir mail atarsan sistemde kayıtlı olan mailine bir link göndeririz ve puffff... hesabın uçar. Ancak bunu bize yapma sana ihtiyacımız var, sonra çok üzülürüz :(

 

Buradaki sorular ve cevaplar bana yetmiyor?

Diyorsan, ki söylemek hakkın lütfen bize yaz.

Teknik konular ve yardım için;   destek@yorumla.com

Muhabbet için;                             iletisim@yorumla.com

Yetkili bir bey ile görüşmek için; bilal@yorumla.com

 

Umarım yardımcı olmuşuzdur :) iyi günler, güzel yorumlar dileriz.